Ostbutiken

I vår butik i Falköping hittar ni mer än 150 sorters ost. Här trängs våra lagrade specialiteter som Wästgöta starkost, Morfars Brännvinsost och Whiskycheddar, med importerade delikatessostar och ost från små lokala producenter.

Vid sidan av osten erbjuder vi ett brett sortiment av andra delikatesser. Kex, marmelader, charkprodukter, inläggningar, oljor, the …., ja det finns mycket att välja på.

Vi har också en avdelning med presentartiklar till köket och andra delar av hemmet. När det lackar mot jul eller påsk så gör vi om vår presentavdelning till jul- och påskmarknad. Ett mycket populärt utflyktsmål!

Vi värnar mycket om lokalt producerad mat. I dag har vi fler än 20 lokala matproducenter med sina produkter hos oss och sortimentet växer ständigt. Eftersom vi har ca 200.000 besökare varje år så tycker vi att Osterian är en utmärkt marknadsplats när de lokala matföretagen vill visa upp sig och sälja sina varor. Hoppas ni som kund också skall uppskatta det.

Hjärtligt välkomna till oss!


Korgar & presenter

Korgar & presenter

Beställ en ostpresent eller ostkorg hos oss i butiken på Ostparadiset.

Leveranstid
Beställ senast klockan 16 idag för avhämtning i morgon.
Större beställningar kan kräva några fler dagar.

Leverans
Avhämtas i vår butik på Göteborgsvägen 19 i Falköping.

Beställning
Ring oss för beställning, tel 0515-71 72 37, butiken@falbygdensosteria.se

Presentförpackning eller korg
Välj om du önskar presenten packad i presentkartong eller korg inslagen i cellofan.


Lokala producenter

Lokala producenter

Vi är mycket glada för ett stort utbud av produkter från flera än 20 lokala producenter. Knäckebröd, sylt, saft, marmelad, grönsaker, köttprodukter, ostar och delikatesser.

Företag Hemsida
Adelsåsen Produktion AB adelsasen.se
Börslycke Gård borslyckegard.se
Claessons Chark claessonschark.se
Ekestens Naturprodukter ekestensnaturprodukter.se
Falbygdens Ost falbygdensost.se
Five Day Week five-dayweek.se
Fröslunda Ägg & Potatis handlamatlokalt.se/froslunda-agg-potatis
Gäsene Mejeri gasenemejeri.se
Götene Mejeri arla.se
Havtorns Delikatesser Boråstrakten cclaxhavtorn.se
Honung från Flittorp/Skogatorpet/Åsle/Karleby honungogront.se
Hökensås Bigårdar hokensasbigardar.se
Hökensås Charkuteri charkuteri.eu
Karleby Handelsträdgård karlebyhandelstradgard.se
Kling Glass klingglass.se
Knäck & Bräck knackobrack.se
Kullans Lycka kullanslycka.se
Kullings Kalvdans kullingskalvdans.se
Nya Victoria Bryggeriaktiebolaget nyavictoria.com
Påverås Gårdsmejeri paverasgardsmejeri.nu
Qvänum Mat & Malt qmm.se
Ryfors Konfektyr ryforskonfektyr.se
Stockuts stockuts.se
Wrågården wragarden.se
Västgötahonung vastgotahonung.com
Wästgötarna wastgotarna.se
Åsalid Falköpings Bryggeri asalidbryggeri.se


Marknader

Julmarknad 10/10 klockan 10

Det är det magiska klockslaget när vi slår upp portarna till årets julmarknad, och så har det varit ända sedan vi började med julmarknaden för många år sedan.

Hit vallfärdar folk från när och fjärran för att uppleva den gemytliga stämningen och handla ost, delikatesser och julprydnader. De flesta besökarna slår sig också ner i restaurangen och äter av vår populära ostbuffé eller tar en kopp kaffe med nybakt.

Hos oss kan ni självklart smaka på våra ostar innan ni handlar, så att ni är säkra på att årets julost blir till belåtenhet.

Ost är en mycket uppskattad julklapp och många, både företag och privatpersoner, kommer hit inför julen för att plocka ihop korgar eller presentkartonger med ost och andra delikatesser.

Vårmarknad 3/3 klockan 10:00

Vårmarknaden är också en tradition som vi öppnar den 3/3 kl 10:00. Inför påsk finns mycket pynt, påskägg, godis samt påskdelikatesser och givetvis vår goda Påsk Grevé.


Presentbutik

Presentbutik

Välkommen till vår presentbutik. Här hittar du presentartiklar till köket och andra delar av hemmet. När det lackar mot jul eller påsk så gör vi om vår presentavdelning till jul- och påskmarknad. Ett mycket populärt utflyktsmål!


Våra egna produkter

Morfars Enebärsdricka

Enbär växer vilt på ängen. De plockas för hand och bryggs till en frisk och drickfärdig gammaldags måltidsdricka. Bryggd och tappad för Falbygdens Osteria av Brunneby Musteri, Borensberg.

Ingredienser: Vatten, socker, enbär, citronsyra, maltarom(från korn), sockerkulör, konserveringsmedel E 202/E 211.
Näringsvärde per 100 ML: Energi 37 kcal/159 kj, fett 0 g,kolhydrater 9,2 g, protein 0 g.
65 cl

Honung från bina på Falbygden

Vårt egen honung producerat för oss av lokal bigård i Tidaholm.

Ingredienser: Ren naturprodukt. Honungen är av högsta kvalitet beträffande renhet och låg vattenhalt.
Näringsvärde per 100 G: Energi 320 kcal/1340 kj.
Vikt 500 g

Lokalproducerat knäckebröd

Vårt eget knäckebröd producerat för oss av lokal producent i Falköping.

X